StocX

Як блокчейн змінить фундаментальну наукову сферу?

Як блокчейн змінить фундаментальну наукову сферу?

Система блокчейн вже змушує людей змінювати погляди на різні суспільні інститути.  У цьому матеріалі ми розповімо, як розвиток  системи блокчейн впливає на науку.

Нова епоха в фінансуванні науки

Сучасні фундаментальні дослідження вимагають від учених довгої і кропіткої роботи. Деякі з цих досліджень стають підмогою для створення нових товарів і послуг. Але, не дивлячись на те, що для підтримки тих чи інших розробок вже функціонують успішні фінансові стратегії. Блокчейн може в корені змінити підхід до самого процесу взаємодії наукового співтовариства і решти людства. Токенізація наукових активів, що належать академічним установам і дослідницьким лабораторіям, зможе стати одним із способів ухилення від класичної системи фінансування науки.

Науковим активів необхідні необхідні  значні початкові вкладення, що істотно обмежує коло потенційних вкладників. Навіть венчурні капіталісти, які найчастіше вкладаються в неліквідні високоризикові активи, істотно гальмують процес фінансування нових академічних проектів.

Токени допоможуть вирішити цю проблему. Оскільки вони реєструються і торгуються на децентралізованих біржах, не пов’язаних зобов’язаннями з мажоритарними інвесторами. Це дає можливість перекваліфікувати ризики в постійні і тим самим залучити ширше коло інвесторів.

З іншого боку, треба пам’ятати, що для наукового крипто-інвестиційного ринку потрібні особливі правила. Правила, що захищають як вкладників, так і самі інновації. Якщо ми зможемо зрозуміти, як зробити це найбільш професійно, зберігаючи тонкий баланс, то наука зможе стати незалежним альтернативним класом активів.

Інвестиції в науку все ще залишаться високоризикованими. Але винагорода може бути величезною, якщо ви готові прийняти зважені ризики.

Медичні дослідження

На думку Клаудії Пальярі, що вивчає технології контролю здоров’я в Університеті Едінбургу. У системи блокчейн є величезний потенціал у сфері розвитку науки. Проте дослідникам ще належить належним чином вивчити етичні проблеми, пов’язані з новими технологіями.

Пальярі вважає, що дослідники, які впроваджують блокчейн в свої дослідження, починають вдумливіше ставитися до своїх проектів. Багато з її колег говорять про те, що незважаючи на шалений ажіотаж навколо нової технології. Варто зважено підходити до впровадження системи блокчейн в усі сфери наукової діяльності, оскільки бездумне використання технологій може призвести до колапсу всієї налагодженої системи.

Інтелектуальна власність

Вже зараз вчені можуть ділитися «сирими» матеріалами до публікації, проте у них досить мало стимулів для цього. Система блокчейн ж зробить аутентифікацію, обмін і сертифікацію статей набагато швидшим і зручнішим процесом. І вчені не будуть бояться за свої авторські права, що теж важливо в цьому питанні.

Децентралізований реєстр може зробити революцію і на етапі перевірки досліджень. Замість публікації простого набору даних лише після виходу наукової статті дослідники зможуть завантажувати його безпосередньо після збору. Тимчасова мітка буде її позначати як «свою», не даючи іншим її вкрасти. І тим самим зведе нанівець всі можливі суперечки щодо інтелектуальних авторських прав на дослідження в майбутньому.

Це стане величезним кроком вперед від нашої нинішньої системи оцінки та публікації наукових статей. Уже зараз наукові праці припускають наявність експертної оцінки. Тому рецензенти часто вносять свої пропозиції та рекомендації, прочитавши дослідження.

Крім того, в майбутньому, після визнання системи блокчейн як відмінного інструменту верифікації запропонованих даних. Наукові діячі зможуть обходити навіть визнані видавництва, які виступають посередниками, і розміщувати свої статті онлайн. Такі наслідки можуть стати фатальними для наукових інститутів і проривними для окремих вчених і всього світового прогресу. Тому що факти повинні залишатися фактами.

Поки незрозуміло, чи зможе блокчейн ліквідувати наукову бюрократію. Чи зможе позбавити революційні відкриття від тяганини і нечистих на руку посередників. А наукові публікації – від помилок і фальсифікацій. Проте вже очевидно, що наука – це одна зі сфер, в якій децентралізовані реєстри і криптовалюти формують вектор її розвитку на довгі роки.

Нагадуємо, що ми раніше писали  Соціальна масштабованість — ключова ідея криптоіндустрії

Долучайся до нас і не пропускай свіжих новин:

    

 

Рейтинг
Поділитися: