StocX

Блокчейн: приклади використання технології на практиці

Блокчейн: приклади використання технології на практиці

Блокчейн стрімко розвивається не тільки в сфері криптовалют, але і в безлічі інших областей, які прагнуть скоротити витрати, підвищити ефективність і відмовитися від застарілих інформаційних інфраструктур. Ми розглянули найбільш популярні варіанти використання системи блокчейн, і дізналися, які компанії застосовують цю технологію на практиці.

Управління ідентифікаційною інформацією

Сервіси управління ідентифікаційною інформацією дозволяють користувачам переносити персональні дані на блокчейн, тим самим створюючи цифровий ідентифікатор особистості. Таким чином, у користувачів з’являється широкий інструментарій для зберігання такої інформації, як паспортні дані, свідоцтва про народження та шлюб, водійські права, посвідчення особи, логіни і паролі та інші персональні дані. А за допомогою системи блокчейн користувач може вибирати, якою інформацією ділитися і хто саме може мати до неї доступ. Більш того, пройшовши процес ідентифікації особистості лише один раз, користувач може авторизуватися в мережі і в інших сервісах без повторного введення інформації.

У червні минулого року стало відомо, що консалтинговий гігант Accenture і найбільша IT-корпорація Microsoft об’єдналася для розробки і впровадження блокчейн-платформи, за допомогою якої більше 1 мільярда людей по всьому світу отримають діючі посвідчення особи. Крім цього, на ринку криптовалют вже зараз присутні 20 компаній, що надають різні послуги в галузі управління персональною ідентифікаційною інформацією.

Цифрові активи і токенізація

Цифровим активом вважається будь-який актив, який представлений в цифровому форматі. Такі активи зберігаються на будь-якому носію: від комп’ютера і мобільних пристроїв до медіаплеєра. У свою чергу, токенізація – це процес перекладу прав на актив в токен, цифровий “двійник” який зберігається на блокчейні.

Оскільки токенізація відбувається на блокчейні, то компанії можуть ввести нову систему управління активами, що дозволяє підвищити ліквідність, надати можливість управління активами всім учасникам, і навіть застосовувати сценарії колективного використання. А також ефективніше інтегрувати такі компоненти традиційного ринку цінних паперів, як депозитарій, фондова біржа, розрахунковий центр, і програмне забезпечення.

Стартапи Vaultoro, OneGram і Orebits займаються токенізацієй золота, де користувачі за криптовалюти можуть придбати цифрові активи. Компанія LAToken виробляє токенізацію цінних паперів і акцій через протокол LAT Protokol, який дозволяє токенізувати права на активи і торгувати ними за криптовалюти. А міжнародна блокчейн-платформа Atlant дозволяє токенізувати об’єкти нерухомості з подальшим розміщенням токенів ATL на децентралізованих біржах.

Міжнародні платежі

Основні принципи роботи системи блокчейн досить легко зрозуміти: технологія працює як розподілений реєстр, де можна зберігати будь-яку інформацію, яка буде прихована від неавторизованих осіб завдяки криптографічного шифрування, а копії даного реєстру будуть зберігатися на комп’ютерах усіх користувачів. Зламати такий реєстр практично неможливо, а інформацію, яка міститься в ньому, не можна підробити, змінити або відредагувати.

Таким чином, система блокчейн ідеально підходить для сфери фінансів і, зокрема, для проведення міжнародних платежів. Процес міжнародних переказів, який зазвичай займає велику кількість часу, коштів і сторін-учасниць, завдяки системі блокчейн значно скоротить час транзакцій, витрати, а також прибере необхідність в складній інформаційній структурі. Так, у вересні 2016 британський банк Barclays і стартап Wave провели першу успішну торгову угоду з використанням системи блокчейн. Більш того, багато представників фінансового сектора об’єднуються в альянси і консорціуми, такі як EEA, R3 і Hyperledger, для розвитку і впровадження блокчейн рішень в своєму секторі.

Захист авторських прав

Порушення авторських прав вважається однією з найбільших проблем у таких сферах як творчість, мистецтво, музика, кіно, література. Завдяки системі блокчейн автори можуть підтверджувати і захищати авторські права і права володіння інтелектуальною власністю. Більш того, технологія дозволить забезпечити безпечне зберігання та оперативне оновлення інформації по будь-яких об’єктах.

Так, компанія Ascribe завдяки системі блокчейн допомагає художникам підтверджувати своє авторське право на створені предмети мистецтва за допомогою унікальних ідентифікаторів і цифрових сертифікатів. Також передбачена передача права володіння від художника або автора до покупця.

Смарт-контракти

Смарт-контракти існують у вигляді алгоритму, який дозволяє укладати самовиконувані контракти на блокчейні. Такий вид контрактів ідеально підходить для використання в комерційних угодах, оскільки вони гарантують переказ коштів або якихось інших дій, як тільки всі сторони виконають всі зазначені в контракті умови. Смарт-контракти не потребують участі посередників і виконуються автоматично, що робить їх особливо зручним інструментом для стартапів.

Проект JoyToken розробляє протокол інфраструктури для ігрової індустрії, де смарт-контракти використовуються для забезпечення безпеки, можливості ведення записів і проведення аудиту. А міжкорпоративна платформа Jincor дозволить будь-якому бізнесу використовувати смарт-контракти та криптовалютні платежі без будь-яких спеціальних технічних знань і великих фінансових витрат.

Також, згідно зі звітом консалтингової компанії Deloitte, страхова галузь активно працює над впровадженням смарт-контрактів, які дозволять знизити витрати, підвищити ефективність і автоматизувати велику частину процесів. Використовуючи систему блокчейн як сховище, представники ринку страхування можуть сформувати єдину і глобальну базу страхових контрактів і заяв.

Інтернет речей

Інтернет речей (IoT) являє собою клас пристроїв, які можуть обмінюватися будь-яким видом даних між собою, тим самим створюючи мережу взаємодії. Блокчейн може гарантувати збереження і цілісність даних в IoT, а також забезпечувати надійну систему безпеки.

Компанія Chronicled в серпні минулого року запустила блокчейн-платформу для інтернету речей, яка дозволяє компаніям і виробникам реєструвати і підтверджувати фізичні предмети в блокчейн-мережі. А компанія Filament пропонує ряд власних програмних і апаратних рішень для управління промисловими системами і обладнанням. В основі розробок компанії лежать принципи децентралізації, криптографічного захисту та автономності.

Електронне голосування

Блокчейн дозволить державам використовувати абсолютно прозору систему електронного голосування, з можливістю перевірки виборців. Для цього громадянам буде необхідно авторизуватися в системі і проголосувати за обраного кандидата за допомогою внутрішньої монети.  Система блокчейн фіксує транзакцію, автоматично створюючи реєстр голосів, які будуть підраховані по завершенню голосування. Кожен учасник може перевірити як власний голос, так і упевнитися в точності обліку голосів інших виборців.

Стартап Voatz, що зібрав $ 2.2 мільйона, пропонує мобільну платформу голосування, побудовану на блокчейні. Дана платформа забезпечує безпечний облік голосів і гарантує справжність результатів. Платформу вже використовують кілька університетів, політичних груп і некомерційних організацій для проведення внутрішніх голосувань. Також платформа Follow My Vote представляє програмне забезпечення з відкритим вихідним кодом на блокчейні, яке дозволяє користувачам проводити електронні голосування і брати участь в них.

Голосуванням на блокчейні вже користувалися: Датська партія Liberal Alliance для внутрішнього голосування, Лібертаріанська партія США штату Техас для голосування за кандидатів на внутрішньопартійні посади, республіканська партія штату Юта в ході голосування за кандидатів на етапі праймеріз, а також біржа NASDAQ за підтримки місцевого уряду провела голосування серед власників акцій в Естонії.

Анонімна передача повідомлень

Такі стартапи, як Obsidian, використовують систему блокчейн для безпечного обміну інформацією в чатах, месенджерах і соціальних мережах. На відміну від WhatsApp і iMessage, які використовують кінцеве шифрування, Obsidian застосовує блокчейн для забезпечення даних користувачів, таких як пошта, номери телефонів або будь-якого іншого ідентифікатора особистості. Замість цього Obsidian використовують випадкові метадані з розподіленого реєстру і, таким чином, гарантують конфіденційність користувачів і їх повідомлень.

На початку лютого цього року компанія Embedded Downloads представила додаток Embedded Messenger, що працює на блокчейні EOT. Цей месенджер дозволить відправляти повідомлення з одного публічного ключа на інший, надаючи безпечне середовище для обміну анонімними повідомленнями.

Боротьба з DDoS-атаками

Згідно щоквартальним звітам Kaspersky Lab, збільшилася тривалість і складність DDoS-атак, з якими компанії зіткнулися в 2017 році. Так, у другому кварталі 2017 року відбулася найдовша атака, яка тривала 227 годин. Зокрема, експерти відзначили зростання кількості атак, спрямованих на майданчики, які проводять ICO. 

Блокчейн-стартап Gladius розробляє проект по запуску децентралізованої тимчасової мережі, що працює без головного сервера, яка забезпечить захист від DDoS атак. Gladius дозволяє користувачам монетизувати невикористану пропускну здатність своїх інтернет-мереж, об’єднуючи їх в децентралізовану CDN (Content Delivery Network). Завдяки високій пропускній здатності мережу відобразять DDoS-атаки, а користувачі зможуть підключатися до безпечних пулів захисту.

Нагадуємо, що ми раніше писали про Як блокчейн змінює бізнес: від реклами до медицини

Не пропусти наші яскраві моменти в Instagram та Facebook

Рейтинг
Поділитися: