Cloud – майнінг: джерело стабільного доходу чи обман?

Технології на основі хмарних обчислень кілька років тому увійшли в IT-індустрію і створили нову реальність. По суті, інноваційна модель забезпечує оперативний мережевий доступ на вимогу до загального фонду конфігуруючих обчислювальних ресурсів протягом невеликого проміжку часу з мінімальними експлуатаційними витратами або зверненнями до провайдера. Багато користувачів зберігають свої дані (документи, відео, фотографії та інше) на сервері, який не має своєї фізичної оболонки. Споживач послуги може істотно знизити витрати на інформаційні технології. Інноваційні сфери, такі як блокчейн і криптовалюта, знайшли застосування функціонального хмарного сховища в своїй діяльності.

майнінг

Amazon, спасибі за хмарне сховище

Історія хмарних обчислень починалася ще в 60-х, коли дослідники Джон Маккарті і Джозеф Ликлайдер для ведення господарської діяльності і спрощення побуту вперше запропонували “міжгалактичну комп’ютерну мережу”. В кінці 90-х з’явилася система управління взаємовідносинами з клієнтами, або CRM, від американської компанії Salesforce. Через кілька років інтернет-магазин Amazon почав надавати послугу з доступу до обчислювальних ресурсів через глобальну мережу. Для того часу це було проривом, адже ніхто не міг уявити, що все можна буде здійснювати через глобальну веб-павутину. Завдяки даній технології Amazon отримав свою славу і успішно існує донині. У 2006 році магазин запустив Elastic Computing Cloud або Amazon ES2 – веб-сервіс, який надає обчислювальні хмарні потужності. У цей момент дослідники починають активно вивчати дану технологію і впроваджувати її в виробничий процес і життєдіяльність населення. Так, вперше терміни “cloud” і “cloud computing” на одній з конференцій в жовтні 2011 року озвучив глава Google Ерік Шмідт. Після цього поняття увійшли в ужиток і стали активно використовуватися в наукових матеріалах і журналістських статтях.

“Хмара” з’явилося не випадково. Тоді Шмідт мав на увазі весь інтернет, який зображувався у вигляді складної мережі з багатьох з’єднань – провідна екосистема створювала мережу, яка була схожа на хмару. Так з’явилася нова технологія, яка сьогодні активно застосовується в багатьох галузях життя.

Складові хмарних технологій

У 2011 році, в бум впроваджень хмарних обчислень, Національний інститут стандартів і технологій США позначив основні поняття нової системи. Тоді були зафіксовані обов’язкові характеристики хмарних обчислень. Наводимо опис з документа:

Самообслуговування на вимогу – споживач самостійно визначає і змінює обчислювальні потреби, такі як серверний час, швидкості доступу та обробки даних, обсяг збережених даних без взаємодії з представником постачальника послуг;

 Універсальний доступ до мережі – послуги доступні споживачам через мережу передачі даних незалежно від експлуатування  пристрою;

Об’єднання ресурсів – постачальник послуг об’єднує ресурси для обслуговування великого числа споживачів в єдиний пул для швидкого перерозподілу потужностей між споживачами в умовах постійної зміни попиту на потужності. Споживачі контролюють тільки основні параметри послуги, такі як обсяг даних, швидкість доступу, але фактичний розподіл ресурсів, що надаються споживачеві, здійснює постачальник;

 Еластичність – послуги можуть бути надані, розширені, звужені в будь-який момент часу, без додаткових витрат на взаємодію з постачальником в автоматичному режимі;

Облік споживання – постачальник послуг автоматично обчислює спожиті ресурси на певному рівні абстракції – обсяг збережених даних, пропускна здатність, кількість користувачів, кількість транзакцій – і на основі цих даних оцінює обсяг наданих споживачам послуг.

Постачальник, завдяки об’єднанню ресурсів і непостійного характеру споживання з боку покупців, за допомогою хмарних обчислень заощаджує на ресурсних масштабах. Експлуатація невеликих апаратних ресурсів знижує витрати на абонентське обслуговування за рахунок автоматизації всього процесу.

У свою чергу, споживач завдяки цим характеристикам отримує послуги з високим рівнем доступності та низькими ризиками непрацездатності, забезпечує собі швидке масштабування обчислювальної системи за допомогою еластичності, тобто мережа працює тоді, коли це необхідно користувачу.

Зручність і універсальність доступу забезпечується широкою доступністю послуг і підтримкою різного класу термінальних пристроїв і систем. В їх число потрапила блокчейн-індустрія. Одним перспективним технологіям потрібні інші, не менш активні. Так об’єдналися хмарні обчислення з майнінгом – процесом видобутку криптовалют.

Два види хмарного майнінгу

По суті, хмарний майнінг зберігає всі перераховані вище характеристики хмарних технологій. Тому можна сказати, що Cloud mining – хмарний або віддалений майнінг – модель видобутку криптовалют з використанням вилученої апаратної потужності. Хмарний майнінг дозволяє користувачам запускати криптовалюти без великих інвестицій і без будь-яких технічних знань. Через збільшення складності хешування видобутку підвищилася складність хеш біткоіна, тому в домашніх умовах він став невигідним. Незважаючи на те, що модель інтелектуального моделювання хмарних обчислень проста, важливо виділити деякі деталі, двома способами: хостингом і розробкою хмарних обчислень.

Ця модель майнінгу з’явилася завдяки тому, що зростання ціни на біткоін викликало значне підвищення складності його видобутку, що зробило майнінг в домашніх умовах невигідним для майнінг-ентузіастів.

На даний момент існує два варіанти хмарного або віддаленого майнінгу:

 Через віддалений хостинг

Даний спосіб майнінгу криптовалют підходить тим, хто вже давно перебуває в індустрії, розуміється в сфері майнінгу і хоче мати повний контроль над обладнанням. Основна суть хмарного майнінгу через віддалений хостинг полягає в тому, що користувач орендує повний комплект техніки, ставить його в потрібне приміщення та вводить в експлуатацію. Для реалізації даної концепції необхідні великі фінансові вкладення – вартість обладнання може перевищувати кілька тисяч доларів. Крім того, майнерам необхідно розуміти конфігурацію системи і постійно контролювати весь процес, а значить, витрачати на це свій час. Причому саме устаткування, або “залізо”, знаходиться у віддаленому технічному центрі, а користувач отримує повний контроль над своїм обладнанням через управління на відстані. Відповідальність за налаштування і конфігурацію обладнання для майнінгу делегується від хостингової компанії. Це накладає велику відповідальність за справність системи.

Комісія, яку платить майнер за користування обладнанням дата-центру, йде на покриття витрат, пов’язаних з технічним обслуговуванням і електроенергією. Ці фінанси допомагають контролювати технічні ризики – обслуговування ферми, її поломка та інше, а також ризики, які можуть виникнути при транспортуванні майнінг-обладнання. Таким чином, перевага віддаленого хостингу полягає в тому, що користувач сам контролює операції з видобутку, підтримки та технічного обслуговування. Основними недоліками хмарного майнінгу через віддалений хостинг вважається логістичний ризик – поставка дорогого устаткування в певну точку. Під час транспортування може пошкодитися система, страховку якої потім доведеться оплачувати самому користувачеві, адже вся відповідальність переходить до нього.

Хмарний Майнінг через віддалену покупку частини потужності обладнання у хостингової компанії.

Вона розміщує asic-машини в спеціальнстройкуому приміщенні з необхідними умовами, де дотримується тепловий режим, забезпечується безпека, проводиться технічне обслуговування професіоналами блокчейн-технологій. Фахівці технічного центру самі вибирають необхідне будівлю, облаштовують там майнінг-ферму, потім на протязі всієї діяльності 24 години на добу підтримують працездатність обладнання.

Такий варіант дає ряд серйозних переваг: не треба чекати отримання обладнання і хвилюватися за його доставку, а також відчувати незручності від шуму і платити величезні гроші за електрику. Найголовніше те, що не потрібно бути фахівцем, котрий розуміється в тонкощах налаштування майнінг-обладнання, і робити істотні вкладення. Користувач підписує контракт, як правило, на 1 рік, завдяки якому можна придбати певну кількість потужності. Отже, в цьому випадку поріг входження і ризики менші, ніж в віддаленому хостингу.

При детальному аналізі даного виду хмарного майнінгу всі перераховані вище плюси можна розглянути через призму негативної складової. Так, наприклад, користувач не може бути до кінця впевненим в тому, що його інвестиції в криптовалютну сферу дійсно витрачаються для його ж блага. Багато проектів, як ICO-стартапи, просто збирають гроші і зникають. Призначений для користувача контракт, який укладається на певних умовах з майнінгу певної монети – біткоін, ефіру, біткоін кешу, лайткоіна – не гарантує виконання всіх прописаних послуг, адже користувач не бачить і не знає дійсної складової проекту. Крім того, в разі, якщо компанія виявляється в критичній ситуації, у неї ламається обладнання, виходить з ладу система, то все намайне до цього залишається в мережі, блоки пропадають, і повернути їх неможливо. Користувач втрачає все і залишається в мінусі.

Комісії за обслуговування можуть постійно зростати. Компанії будуть пояснювати це тим, що мережа розширюється, курс криптовалют нестабільний, ціни за електрику підвищуються. І в цих доводах представники хмарного майнінгу не збрешуть – дійсно всі три пункту реальні. Але ця відвертість не допоможе зберегти криптовалюти користувачів. Потрібно розуміти, що хмарний майнінг будь-якого типу – це перш за все ризик, на який кожен йде добровільно. Тому не варто покладати великих надій на даний тип заробітку: або отримаєш багато, або все втратиш.

Нагадуємо, що ми раніше писали Що таке прихований майнінг і як з ним боротися

Поділитися: