StocX

Як маніпулюють криптовалютним ринком

Як маніпулюють криптовалютним ринком

Криптоінвестори постійно стежать за новинами, графіком майбутніх подій, моніторять чати трейдерів. Вони намагаються зрозуміти інвестиційний клімат, щоб якомога більше заробити. Але чи можна довіряти інформації в соціальних мережах? Що якщо більшість новин створені лише для того, щоб спровокувати зростання або падіння монети? Розповідаємо, як маніпулюють криптовалютним ринком.

Теорія «Ефект Едіпа»

За часів Великої депресії було досить створити невелику чергу і сказати вголос про можливе банкрутство банку, щоб його розорити. В умовах постійного страху та нестабільності вкладники намагалися якнайшвидше забрати свої гроші. Цьому феномену дали ім’я в 1948 році, «Ефект Едіпа».  Американський соціолог Роберт Мертон пояснив, що помилкове визначення ситуації, може викликати нову поведінку, яке перетворить початкове неправильне уявлення в реальність.

У 1968 році його теорію підтвердили досвідом Роберт Розенталь і Ленора Якобсон. Розенталь і Якобсон провели дослідження в початковій школі, розташованій в одному з робочих районів Сан-Франциско. У якості піддослідних вони відібрали по три вчителів в кожній з шести паралелей. Експеримент полягав у наступному. На початку навчального року вони розповіли вчителям, що в класі є  обдаровані діти, які через рік покажуть хороший результат IQ-тесту.

В кінці навчального року вчителі побачили, що результати IQ у цих дітей в порівнянні з однокласниками були істотно вищими. Як стверджували Розенталь і Якобсон, їм вдалося продемонструвати вплив очікувань вчителів на пізнавальний прогрес учнів. Іншими словами: передбачення, яке здавалося істинним, але насправді таким не було, вплинуло на поведінку вчителів таким чином, що їх наступні дії самі привели до виконання передбачення.

Пророцтва породжують паніку і страх

Деякі трейдери криптовалютних бірж використовують схему маніпуляції котируваннями криптовалют, відому як Pump and Dump. А деякі обвалюють або стимулюють ринок ефектом Едіпа, можливо навіть не підозрюючи про це. У найбільшому співтоваристві на Reddit налічується більш 375,000 користувачів. Незважаючи на те, що більшість з них – приватні інвестори, всі вони впливають на криптовалютний ринок ефектом Едіпа.

Кожен день десятки монет ростуть в ціні.  Щомісяця мінімум дві-три монети оновлюють свій «історичний максимум» і виходять в топ-10. Інформація про різкі скачки або спади поширюється за лічені секунди. Створюючи натовп бажаючих, які поспішають викупити монету через синдром упущеної вигоди (FOMO) або продати її через страх залишитися ні з чим (FUD) . І все це відбувається незважаючи на суворі правила Reddit, де заборонені будь-які шахрайські маніпуляції, в тому числі – розводити паніку.

Детально теорію циклу FOMO-FUD, яка серйозно впливає на криптовалютний ринок описав філософ Боббі Азарян. Як приклад він наводить історію, як в грудні минулого року Forbes і Reuters повідомили, що Microsoft, Fujitsu і Samsung будуть співпрацювати з проектом IOTA. Про монету проекту до того дня мало хто знав. Але за лічені години вона піднялася в таблиці стала коштувати рекордні $ 5.5. Коли з’ясувалося, що мова йде не про контракти і злиття компаній, а скоріше про обговорення можливих робочих відносин, IOTA різко знизилася в ціні до $ 3.

Інвестори-промоутери

Звичайно, цикл FOMO-FUD не завжди буває випадковим, часто його провокують спеціально. Багато інвесторів стають прихильниками однієї монети. Намагаються просувати її, сподіваючись, що зростання принесе їм швидкий фінансовий успіх.

Протягом циклу FOMO-FUD розповсюджувачі інформації займаються психологічною та інформаційною війною. Намагаються звернути увагу цікавого інвестора.

Тому інвестори повинні пам’ятати, що за кожним похвальним чи негативним відгуком, стоїть серйозна компанія. На криптовалютному ринку думка інших може принести більше шкоди, ніж користі.

Нагадуємо, що ми раніше писали  Соціальна масштабованість — ключова ідея криптоіндустрії

Долучайся до нас і не пропускай свіжих новин:

    

 

Рейтинг
Поділитися: