майнінг

Майнінг уже не той: добувати біткоіни більше невигідно?

Майнінг біткоіна досі залишається одним з найважливіших елементів криптоіндустрії. Однак далеко не всі  беруть до уваги те, що відбувається в області майнінгу. Справа в тому, що такий підхід може коштувати учасникам ринку величезних втрат. Перш ніж приймати ті чи інші рішення, вкрай важливо ознайомитися з основними принципами роботи майнерів. Багато коливання на ринку цілком можуть виявитися прямим наслідком підвищення ціни на видобуток біткоіна. Як це, а також конкуренція, технічна еволюція і як самі майнери вплинули на фінансову привабливість майнінга, розбираємося в нашому матеріалі.

Що ж може вплинути на скорочення обсягу видобутку біткоіна?

  •  Вартість електроенергії. Майнери і зараз намагаються вибирати країну для розташування свого обладнання, багато в чому орієнтуючись на ціну електрики в тому чи іншому регіоні.
  •  Податки. У багатьох країнах поки немає зрозумілого і прозорого регулювання майнінгу. Оподаткування цього виду діяльності теж поки знаходиться на стадії обговорення. Але якщо непідйомне податкове навантаження на майнінг стане проблемою, деякі з майнерів «підуть в тінь», а деякі і зовсім відмовляться від своєї справи.
  •  Вартість обладнання для майнінгу. Не секрет, що технологічна гонка незмінно тягне за собою необхідність купувати все нове і нове обладнання, щоб мати можливість боротися з конкурентами. Але якщо обладнання стане настільки дорогим, що не зможе окупити себе хоча б у середньостроковій перспективі, це може катастрофічно позначитися на всій індустрії.
  •  Ціна біткоіна. Всі перераховані вище витрати можна було б легко покрити, якщо курс біткоіни досяг воістину астрономічних розмірів. Однак поки він все ж демонструє сильну волатильність, що може позначитися не тільки на фінансовій привабливості майнінгу, а й на можливості довгострокових стратегічних планувань, що особливо важливо для великих майнінг-пулів.

Еволюція майнінгу

2008-2010

Історія майнінгу бере свій початок в 2008-2010 роках. Тоді процесори стали першим інструментом видобутку цифрового золота. Перше ПЗ для розробки запустив сам (або самі) Сатоши Накамото, воно дозволило першим власникам і майнерам мережі Bitcoin підтримувати його блокчейн.

Цікаво, що перший генезис-блок біткоіна був створений 3 січня 2009 року. Достеменно відомо, що до появи першого учасника мережі Bitcoin було намайнено всього 15 блоків

«На ранніх етапах майнити було дуже легко. Багато людей просто запускали звичайні ПК або використовували старі машини з новітніми відеокартами, і кожен день вони могли заробляти кілька біткоінів», – згадує про це блокчейн-ентузіаст Джозеф Пхам.

Таким чином, на початковому етапі майнінг біткоін був відносно простим і не вимагав серйозних грошових вкладень, але при цьому і ціна на біткоіни була у багато разів нижче, тому не можна сказати, що майнінг біткоіна тоді був дуже фінансово привабливим. Проте поступово через цінову доступність процесорів майнінг почав залучати все більше людей, які запустили ноди і добували першу в світі криптовалюту прямо на своїх ПК.

2010-2012

Поява такої жорсткої конкуренції неминуче спричинила за собою швидке моральне старіння процесорів. Це призвело  до пошуку більш ефективних способів видобутку заповітних біткоінів. На той момент рішення знайшлося в графічних процесорах. Вони також знаходяться на звичайних ПК і служать для візуалізації 3D-графіки. Новий пристрій для майнінгу сподобався крипто-ентузіастам тим, що графічні процесори використовуються для перманентно повторюваних монотонних дій, які потрібні для обробки графіки, а це саме та властивість, якої не вистачало в звичайних процесорах – графічні процесори набагато ефективніші звичайних процесорів працюють з величезними обсягами даних , виконуючи одну і ту ж функцію в кілька разів швидше. Трохи пізніше і графічних процесорів виявилося недостатньо для того, щоб здобути перемогу в битві майнерів. Домашній майнінг став поступово здавати свої позиції. Настала ера спеціального обладнання, призначеного для видобутку біткоіна на небачених раніше швидкостях.

2012 – наші дні

У 2012 році настала ера ASIC. ASIC (application-specific integrated circuit, «інтегральна схема спеціального призначення» – інтегральна схема, спеціалізована для вирішення конкретного завдання. Головною перевагою нових чіпів  стала можливість виконання тільки одне завдання. Але врази краще будь-яких представників широкого профілю. По суті, ASIC – це чіпи, адресно розроблені для розрахунку хешу з метою майнінгу криптовалют.

В даний час практично неможливо вигідно самостійно майнити біткоіни. Самостійний майнінг потребує величезних коштів у кращі майнінгові процесори. Також необхідно враховувати витрати на електроенергію.

 

Що чекає індустрію в майбутньому?

Чи стане майнінг біткоіна малоцікавою і нерентабельною справою, покаже час. Якщо ви все ж хочете почати майнінг поодинці, вам необхідно врахувати всі ваші витрати, оцінити майбутній стан справ на ринку і бути готовим до серйозних грошових коливань і високої волатильності ринку, яка також буде чинити серйозний вплив на вашу діяльність.

Нагадуємо, що ми раніше писали Топ 3 біржі криптовалют з кредитним плечем

Поділитися: