мотивація

Мотивація в процесі торгівлі

Мотивація – це спонукання до дії, процес, що задає напрямок діяльності людини. Мотивація для трейдера важлива і актуальна, адже постійна торгівля на біржі пов’язана з високими стресами і напругою. Тому і потрібно знати як не втратити мотивацію в торгівлі, що допоможе зберегти високу активність на біржі і як підтримувати мотивацію в собі.

Що таке мотивація і навіщо вона трейдеру

Останнім часом інформації про мотивацію стає дуже багато. Пошуки і способи мотивування себе або інших людей – предмет багатьох книг, теорій і тренінгів. Є навіть особливий вид людей – мотиваційні оратори. Здається, що весь світ шукає мотивацію і без неї не може жити, а мотивація – це складна і незрозуміла річ, яку необхідно розтлумачувати.

Насправді – все просто.

Розрізняють мотивацію позитивну і негативну:

  • позитивна мотивація – заснована на позитивних стимулах, заохочення – якщо я зроблю (не зроблю) щось я отримаю нагороду. Тут використовується мета, як спосіб мотивації;
  • негативна мотивація – заснована на негативних стимулах, покарання – якщо я зроблю (не зроблю) щось мене покарають. Тут експлуатується потреба уникнути дискомфорту.

Мотивація важлива для роботи на ринку, оскільки трейдинг пов’язаний з стресом.

Якщо первісна торгівля ведеться з запалом неофіта, на підйомі емоцій, то з часом, цей запал пропадає. Стає важко вести активну торгівлю, відстежувати графіки, займатися аналізом. В такому випадку завдання мотивації – допомогти подолати ці негативні прояви, викликані лінню, стресом, небажаними емоціями.

Мотивація vs дисципліна


Завдання мотивації – дати поштовх, спонукати до дії. Це перший ступінь, яка розганяє і відриває ракету від землі. Але мотивація не вічна і поступово спадає. В цьому її слабкість. І далі мотивації потрібно ще більше – вона вже стає наркотиком, потрібно все більше і більше мотивації, щоб відірватися і злетіти.

Тут на допомогу приходить дисципліна. Дисципліна – це другий ступінь ракети, яка включається після закінчення діяльності мотивації. Дисципліна набагато стійкіша, в порівнянні з мотивацією. Вона не потребує збільшення зусиль і змушує регулярно виконувати необхідні дії. Така діяльність поступово перетворюється в звичку.

Третій ступінь, який включається і допомагає дисципліні – це звичка. Звичка формується не відразу, але сформувавшись вона залишається з нами надовго. І тоді вже від звички позбутися важко.

Саме така послідовність – мотивація – дисципліна – звичка – є ключем для досягнення успіху в будь-якій діяльності.

Як підтримувати і підвищувати мотивацію трейдеру

Ось кілька рекомендацій як правильно мотивувати себе

  • Реальні цілі. Саме постановка реальних цілей мотивує сильніше. Так, можна ставити амбітні великі цілі – заробити мільйон за рік торгівлі на біржі. Але наскільки вона реальна? Може краще почати з малого – заробити за рік 1000 доларів. Неправильна мета не викличе бажання слідувати до неї і досягати. Вона не мотивує.
  • Обов’язково потрібно використовувати метод батога і пряника. Його добре пояснюють на курсах особистісного зростання, коли вимагають від учнів написати декларацію в соціальній мережі. Можна використовувати цей метод і в трейдингу. Потрібно поставити мету, визначити подарунок і покарання. Наприклад, «Я зароблю до кінця року 5000 доларів чистого прибутку торгуючи на біржі. Якщо я це зроблю – повезу сім’ю в тур по Європі. Якщо не зроблю – віддам 1000 доларів на благодійність. Це потрібно озвучити важливим для себе людям.
  • Визначити маленькі нагороди і оцінювати свій прогрес. Важливо заохочувати себе за досягнення невеликих, проміжних цілей і поліпшень в роботі. Наприклад, зробив три угоди з плюсом за день – випив кави або сходив в басейн. Закінчив місяць з прибутком – сходив в ресторан. Такі призи собі благотворно позначаються.
  • Надихаючі книги і фільми. Успішних і великих людей відрізняє одна риса – вони читали і читають біографії великих, ведуть з ними уявні бесіди. Це дієвий метод зарядить бажанням досягти своїх цілей. Потрібно читати біографії і книги з позитивним посилом, дивитися надихаючі фільми. Не обов’язково зі світу трейдингу. Адже можна надихнутися і прикладом когось іншого – спортсмена, музиканта, письменника.
  • Гарний настрій. Негативне мислення і песимізм заважають роботі. Тому необхідно створювати відмінний настрій з самого ранку. На енергійний і позитивний лад налаштовують спорт, улюблена музика, хороші книги, спілкування з приємними людьми. Можна створити свої власні ритуали ранку і включити туди, то, що приносить позитивну енергетику в життя. Це дуже добре описано в книзі Х. Елрод «Магія ранку». Але, звичайно, оптимізм і позитив корисні тільки як створення гарного настрою. Це не означає, що вони повинні впливати на прийняття рішень в роботі.
  • Група підтримки. Добре й мотивоване оточення – потужний стимул для розвитку і підтримки потрібного настрою. Тому варто створити групу людей, націлених в одному напрямку і живуть на одній хвилі. Але не сидіння на форумах трейдерів. Там якраз великий шанс нарватися на «негативних осіб» і песимістів, які готові зруйнувати все до чого торкаються.
  • Картини, шпалери на робочий стіл, цитатники з висловлюваннями і думками. Як не банально – але таки «мотівації» з соціальних мереж теж можуть бути корисні. Все-таки мудрість древніх ще працює і не стерлася від постійного цитування. «І це пройде», «Ніч темніше за все перед світанком» і так далі.

В цілому – нічого складного. Але це дозволить пережити періоди, коли настає хандра або депресі. Але це все тимчасово. Не буває постійного везіння, не буває постійні невдач. Всьому своє місце і час.

Нагадуємо, що ми раніше писали
Успіх в житті та трейдингу

Поділитися:

Оставьте комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован.