StocX

Три фундаментальні помилки. Як bitcoin-скептики обманюють себе і оточуючих

Три фундаментальні помилки. Як bitcoin-скептики обманюють себе і оточуючих

Три фундаментальні помилки. Як bitcoin-скептики обманюють себе і оточуючих.

Фантастичне зростання курсу bitcoin в 2017 році стало причиною того, що в останні кілька місяців всі кому не лінь кинулися жваво коментувати блокчейн і криптовалюти. У мережі з’явилося чимало скептиків, які бажають розповісти оточуючим, що bitcoin є різновидом шахрайства і не представляє жодної цінності.

Що б вони не говорили: «Ripple є Форком bitcoin », «за допомогою відеокарт як і раніше можна майнити bitcoin» і т.д. – уявні експерти винні в поширенні дезінформації в провідних ЗМІ. Можливо, причина в тому, що багато людей, яких цитують на телебаченні, спеціалізуються в більш широких областях, ніж в області криптовалют.

До речі, авторитетні скептики помилялися вже понад 200 разів, пророкуючи смерть bitcoin.

 №1: bitcoin є фінансовою пірамідою

Це, напевно, найпоширеніший аргумент, який використовується людьми, котрі негативно оцінюють винахід Сатоши Накамото.

Скептики вказують на ту обставину, що люди, які прагнуть отримати прибуток з bitcoin, потребують припливу нових інвесторів. Більш того, скептики стверджують, що криптовалютна мережа не являє практичну цінність. Так, в 2013 році Ерік Познер написав в Slate:

“Поки bitcoin НЕ набуде статусу валюти, він взагалі не буде представляти цінності. Його вартість в доларах опуститься до нуля. Стандартна фінансова піраміда обрушується, коли до людей доходить, що ранні інвестори заробляють на вкладах більш пізніх, а не отримують прибуток із самого активу. Bitcoin впаде, коли люди усвідомлять, що він не може вижити в якості валюти в силу вроджених дефляційних характеристик, через появу «байткоінів» або з обох причин відразу. Фінансова піраміда в традиційному сенсі слова – це шахрайство, тоді як bitcoin представляється колективним самообманом.”

У своєму визначенні про bitcoin Познер упустив його роль цифрового сховища, здатного протистояти спробам регулювання. Ця властивість зміцнилася в 2017 році, коли мережа bitcoin продемонструвала здатність чинити опір неоднозначній спробі хардфорка і ціна криптовалюти продовжила рости, незважаючи на рекордно високі комісії за транзакції.

Більш того, якщо вважати bitcoin фінансовою пірамідою, то подібну думку слід застосовувати до всіх інших форм грошей. Якщо золото використовують не тільки в промисловості, то воно теж є фінансовою пірамідою? Що можна сказати про фіатні кошти, широко використовувані в сучасному світі? Ці кошти, міцно прив’язані до золота, це теж фінансові піраміди?

У статті Познер назвав bitcoin «колективним самообманом», але, як зазначив Дерек Томпсон в матеріалі, опублікованому в Atlantic в кінці минулого року, так можна охарактеризувати будь-яку форму грошей на протязі всієї історії людства.
Міжнародний валютний фонд відгукнувся про криптовалюту bitcoin, як про «природну фінансову піраміду». Так можна сказати про будь-які гроші на нерегульованому ринку. Наприклад, глава і співзасновник AngelList Навал Равікант, виступаючи на конференції з цифрових валют, що відбулася в кінці минулого року, заявив, що «гроші – це бульбашка, яка ніколи не лопне».

Коротше кажучи, є причина, по якій люди вирішили використовувати bitcoin,  як засіб заощадження: це внутрішні властивості даної системи, такі які не вимагають довіри з боку монетарної політики і опір обмежувальними заходами з боку влади.

На закінчення слід визнати, що bitcoin дійсно може бути ціновою бульбашкою, але лише в короткостроковій перспективі.

№2: bitcoin не дає гарантій безпеки

В останні роки наш «біткоінленд» пережив не один злом і не одну крадіжку, але це не означає, що система ненадійна. Всі крадіжки були скоєні на рівнях вище самого блокчейна.

Хакери часто викрадають великі обсяги даних кредитних карт з централізованих серверів. У разі bitcoin, забезпечення безпеки займаються самі користувачі. Вони контролюють свої фінансові дані за допомогою персональних ключів. Відповідно, немає централізованого сервера, який стає мішенню хакерів.

Звичайно, елементи централізації стихійно виникають і в сфері bitcoin, переважно в формі криптовалютних бірж. Передаючи bitcoin централізованому серверу, користувач довіряє йому забезпечувати збереження монет. В результаті біржі та інші сховища криптовалют перетворюються в привабливі мішені для хакерів.

Слід зазначити, що біткоін, швидше за все, стане ще більш безпечним завдяки технічним нововведенням.
Іншою інновацією, здатною знизити ризик крадіжок, є контракти. Це рішення дозволяє користувачеві анулювати транзакцію, вчинену зловмисниками, які намагаються викрасти кошти.

Очевидно, що апаратні гаманці також зіграли свою роль, полегшивши завдання щодо захисту криптовалют

№3: bitcoin неможливо використовувати в якості грошей

Твердження про те, що bitcoin не може виконувати функцію грошей, викликає серйозне здивування. Це те ж саме, що говорити, ніби кроси не є взуттям. Називати їх взуттям чи ні – не має значення, важливо, що люди взувають їх на ноги і ходять в них.

Як правило, скептики, які заперечують роль bitcoin в якості грошей, вказують на його високу  волатильність. Вони не звертають увагу на ту обставину, що люди, які вже використовують bitcoin, як засіб збереження вартості, не переймаються з приводу коливань монети в короткостроковій перспективі. Крім того, поступово ціна bitcoin стабілізується.

Також існують категорії користувачів, у яких немає альтернативи bitcoin в силу того, що він вільний від обмежень. Будь то підліток з Канзасу, який купує за bitcoin травичку, або його венесуельський ровесник, який отримує нову гру на сервісах Steam або Xbox, – bitcoin здатний служити платіжним засобом для людей, яким недоступна глобальна фінансова система.
Я знаю, що ви зараз думаєте: «Steam припинив приймати bitcoin! Bitcoin не може бути платіжним засобом через високі комісії і надмірні навантаження на мережу! »

Так, високі комісії і велике навантаження мають місце. Але стверджувати, що bitcoin непридатний для таких платежів, – все одно що в 1993 році заявляти, що інтернет непридатний для трансляції потокового відео. Просто технології необхідний час, щоб дозріти.

Рішення другого рівня, такі, як Lightning Network, є спробою створити функцію платежу поверх базового протоколу bitcoin. При наявності Lightning Network (або аналогічній технології) платежі в bitcoin можуть стати миттєвими і практично безкоштовними, зберігаючи при цьому надійність та інші властивості блокчейна.

Чи корисний той або інший продукт в якості грошей – питання суб’єктивне. Можливо, поки що далеко не всі бачать сенс у такому використанні bitcoin, але для багатьох це найкраща з доступних опцій.

Нагадуємо, що ми раніше писали про Золоті правила інвестицій в криптовалюти

Не пропусти наші яскраві моменти в Instagram та Facebook

Рейтинг
Поділитися: