StocX

Які психологічні пастки заважають трейдерам заробляти

Які психологічні пастки заважають трейдерам заробляти

Знаючи ключові психологічні пастки, в які потрапляють як початківці, так і досвідчені трейдери, учасники ринку криптовалют можуть не тільки заощадити кошти (і нерви), але і частіше здійснювати прибуткові рішення, передбачаючи результат певних подій. Ми розглянули, які когнітивні упередження впливають на поведінку криптотрейдерів і ринку криптовалют в цілому.

Когнітивні спотворення

Провівши детальний аналіз ринку криптовалют, виявили вісім ключових областей, де трейдери допускають найбільших помилок. Когнітивні спотворення або помилки – це систематичні помилки в мисленні або в сприйнятті зробленого вибору. Наприклад, в трейдингу часто спостерігаються випадки, коли принципи одного і того ж «вдалого паттерна» накладаються на будь-яку ринкову ситуацію.

Найчастіше когнітивне спотворення відбувається, коли:

  • Учасники ринку повинні приймати рішення в умовах надлишку інформації з різних джерел.
  • Ринкова ситуація не відображає реальні причини того, що відбувається, ускладнюючи прийняття зваженого рішення.
  • Рішення повинно бути прийнято в найкоротші терміни.
  • У трейдера недостатньо досвіду для прийняття правильного рішення в подібній ситуації.

Якщо трейдер стикається хоча б з одним з описаних умов, то його рішення можуть втратити раціональність. Хаотична і відносно нова природа ринку криптовалют, зростаюче число ICO-компаній і збільшення кількості ЗМІ, які висвітлюють новини крипто-індустрії, – все це призводить до того, що часто учасники приймають необдумані рішення. Тому для прийняття зважених і раціональних рішень щодо подальших дій, трейдери повинні знати про ключові психологічні фактори, що впливають на торги.

Евристика доступності

Евристика доступності відноситься до процесу, в якому трейдер оцінює ситуацію в залежності від того, наскільки легко подібні ситуації видаються або спливають в пам’яті. В результаті трейдер спрощує події до простих суджень, заснованих на власних спогадах, що робить подібну оцінку необ’єктивною. Так, багато нових інвесторів вважають, що котирування альткоінів будуть рости з ростом біткоіна. Але зв’язок прибутковості інвестицій в альткоінах в порівнянні з біткоіном не завжди є безвідмовним правилом. Зростання курсу біткоіна не може бути гарантією того, що всі інші криптовалюти без винятку будуть рости.

Ефект прив’язки

Ефект прив’язки, полягає в тому, що в процесі оцінки ситуації, особливо якщо мова йде про числові значення, трейдери «прив’язують» свою думку до оцінок, які були отримані раніше. Наприклад, якщо трейдер побачив високий рейтинг ICO-проекту на якійсь платформі, то переконати його у зворотньому буде в кілька разів складніше, ніж того, хто з подібними рейтингами не знайомий. При цьому в багатьох випадках навіть висока оцінка ICO не дає гарантії успіху проекту.

Упередженість

Схильність до підтвердження своєї точки зору – це тенденція трейдера шукати, інтерпретувати або віддавати перевагу тій інформації, яка відповідає його точці зору, переконанням або гіпотезам. Так, трейдери прагнуть оточити і обмежити себе лише тією інформацією, яка підтверджувала б їх власний погляд. Дані упередження позбавляють нових інвесторів можливості скласти об’єктивну оцінку ринкової реальності і не дозволяють взяти до уваги всі важливі аспекти поточної ситуації. Більш того, вони будуть більш схильні вкладатися в проекти, чиї цілі відповідають їх власним переконанням, і закривати очі на певні негативні аспекти.

Помилка учасника

З ефектом помилки учасника часто стикаються в азартних іграх, спорті, бізнесі і навіть у повсякденному житті. Даний ефект відображає поширене помилкове розуміння випадковості подій. Згідно помилки учасника, люди будуть необгрунтовано завищувати ймовірності випадкових подій, яких вже «давно не було» і які, на їхню думку, повинні ось-ось статися. Наприклад, у випадку з підкиданням монети цілком може статися така ситуація, що випаде 9 «решек» поспіль. Для багатьох людей здасться очевидним, що при наступному кидку ймовірність випадання «орла» буде більшою. Однак, такий висновок є помилковим – ймовірність випадання наступного «орла» або «решки» як і раніше залишається 50%. Те ж саме стосується і криптовалют, де не може бути гарантованого результату, а будь-яка подія має ймовірний характер.

Ефект надмірної впевненості

Суб’єктивна впевненість трейдера в вірності власних суджень значно вища об’єктивної точності. З найбільшою ймовірністю переоцінка виникне при виконанні важких завдань, розгляді складних питань, коли можливість невдачі висока або коли трейдер, оцінюючи шанси на успіх, недостатньо знайомий з проблемою або не має потрібної кваліфікації.

Ефект сприйняття ризику

Ефект сприйняття ризику спостерігається в умовах невизначеності, коли прийняття рішень пов’язане з ризиком і можливістю несприятливого результату. У подібних ситуаціях важливу роль будуть відігравати особистісні якості трейдера і то, як він справляється з проблемною ситуацією. Якщо трейдер добровільно ставить перед собою таку мету і приймає рішення для їх досягнення, то його схильність до ризику збільшується. Він вважає ризик виправданим і навіть необхідним. Але такі трейдери найчастіше залишаються в мінусі.

Ілюзія контролю

Виражається в тенденції інвесторів вірити в те, що вони якимось чином можуть впливати на події, що відбуваються на ринку, які об’єктивно від них не залежать або залежать в набагато меншому ступені. Даний ефект призводить до впевненості, що трейдер дійсно в силах відповідати за те, що відбувається, навіть якщо події носять стихійний характер.

Ухил в оптимізм

Люди схильні вірити, що позитивний результат ситуації більш ймовірний, ніж негативний. Таким чином, у трейдера спрацьовують механізми психологічного самозахисту від емоційно-негативної інформації.

Висновок

Дані приклади когнітивних помилок досить часто зустрічаються серед криптотрейдерів однак, це далеко не повний список можливих психологічних пасток, з якими можуть зіткнутися інвестори.

Перший крок, який допоможе уникнути нераціональних рішень і оцінок при інвестуванні в криптовалюти, – це вивчення і аналіз власного процесу прийняття рішень. Другий – доскональне дослідження криптовалют, команди і проекту, в який планується інвестиція. Також по можливості потрібно намагатися уникати прийняття поспішних рішень.

Нагадуємо, що ми раніше писали про маҋнінг чи трейдинг?

Не пропусти наші яскраві моменти в Instagram та Facebook

Рейтинг
Поділитися: