Трейдинг - хобі чи професія?

У XXI столітті з’явився потужний суспільно-психологічний тренд: прагнення монетизувати хобі. Раніше люди теж вміли отримувати гроші за свої захоплення. Як говорив Олександр Сергійович Пушкін, “не продається натхнення, але можна рукопис продати”. Але в наші дні монетизація хобі або пошук захоплення, яке дозволяє заробити, стала нав’язливою ідеєю мас. У цьому “винен” інтернет, що дав можливість працювати віддалено в десятках напрямків. Хочеш – торти печи і через соцмережі продавай, хочеш – музику пиши і атакуй продюсерів, хочеш – блог веди, хочеш – трейдингом займайся.

Але чи можна ставитися до трейдингу як до хобі чи це заняття спочатку вимагає професійного підходу, оскільки має на увазі роботу з грошима? Завдяки рекламі розплодилися інфокурси у багатьох новачків складається саме таке враження: а чи не потрейдити мені на дозвіллі, та ще й заробити?

Давайте розберемося, яке відношення до біржової торгівлі більш перспективне – як до цікавого і захоплюючого хобі, яким ти займаєшся у вільний час, або все-таки, як до серйозної професії.

Чому без професійного підходу в трейдингу не вижити

Якщо ви ставитеся до трейдингу як до хобі, то існує високий ризик ніколи не стати професіоналом:

  • Трейдинг у вас не на першому місці. Ваше ставлення до нього як до відпочинку, розваги, цікавого заняття, можливо, навіть як до гри. Але якщо постане питання, на чому зосередитися – на біржовій торгівлі чи на вашій основній роботі, ви виберете друге. Час на хобі відводиться за залишковим принципом.
  •  Розглядаючи трейдинг як хобі, ви не налаштовані на серйозну працю. Підсвідомо ви хочете отримувати лише задоволення. Але іноді для професійного ривка потрібно докласти чималих зусиль, перебороти “не хочу” і “я втомився”. Зрозуміло, і в хобі люди досягають значних висот – наприклад, малюючи, збираючи моделі фрегатів, катаючись на льоду … І все ж ці досягнення не йдуть ні в яке порівняння з професійними перемогами живописців, конструкторів, чемпіонів з фігурного катання – і так далі. Тому що вкладаються зусилля непорівнянні, та й ставлення до хобі поверхневе.
  •  Не зробивши хобі професією, його важко по-справжньому монетизувати (що б не стверджували на цей рахунок популярні статті в інтернеті). Монетизація будь-якого заняття передбачає розробку фінансового плану, розрахунок бізнес-ризиків, націленість на отримання постійного припливу грошей. Це теж робота. Тому хобі, як правило, тільки забирає гроші. У кращому випадку – приносить незначні і нерегулярні заробітки.
  • На відміну від хобі, робота має на увазі виконання нецікавих завдань і численні “треба зробити”. Хочеш, не хочеш – треба! Якщо вам сьогодні нудно малювати – ви можете встати з-за мольберта і зайнятися чим-небудь іншим. Якщо ви професійний художник і виконуєте замовлення – ви повинні зробити роботу.

Щоб доcягти спіху у висококонкурентному середовищі трейдингу, ви повинні:

  • Ретельно прораховувати наслідки прийнятих рішень, складати фінансові плани і працювати згідно з правилами своєї стратегії і ризик-менеджменту.
  • Діяти послідовно, працювати системно.
  • Приділяти часу самоосвіті, вникати в тонкощі технічного аналізу, відстежувати ринкові зміни, відточувати прийоми і заточувати інструменти, вивчати професійну літературу. Тут теж потрібна системність, регулярність занять, інакше півроку можна читати одну книгу, загорнувшись пледом і попиваючи какао.
  • Професійний трейдинг – стрес, психічне напруження, необхідність емоційного контролю. Від хобі ж ми чекаємо зовсім іншого. Давайте чесно – чекаємо задоволення! Якщо ви ставитеся до трейдингу як до розваги, то, швидше за все, дасте волю азарту і авантюризму, оскільки так простіше отримати позитивні емоції.
  • У трейдингу обов’язкове самокритична робота над помилками, а це серйозна праця і не найприємніше заняття.

А тепер подумайте, у кого більше шансів увійти в 5% переможців – у людини, котра  час від часу навідується на біржу, та ще й з підсвідомим наміром розважитися, розслабитися, зняти стрес від “справжньої роботи”, або у профі, зосередженого на трейдингу.

 

Чому внутрішня мотивація важливіша за зовнішню

мотивація

Ну що ж, здавалося б, рецепт успіху знайдений: працювати, працюти й працювати. Ех, якби все було так просто! Але людина – не машина. Кнопку “тяжко працювати” можна включити, тільки тяжко працюючи на низькокваліфікованій, монотонній роботі. Якщо ж ви намагаєтеся тупо “пахати” у творчому, високоінтелектуальному середовищі, нічим хорошим це не закінчиться. Перестане працювати мотивація, почне зростати рівень стресу, мозок відмовиться вирішувати нестандартні завдання.

Ця проблема характерна для трейдерів, які прийшли на біржу за високими заробітками… і тільки за ними. Таких людей не цікавить магія цифр, вони не в змозі оцінити витонченість красивих угод, їх не захоплює танець трендів… Сидячи за монітором, вони “відпрацьовують зміну”. Зариваючись в книги з трейдингу, вони мужньо долають позіхання. У цих людей дуже висока зовнішня мотивація – жага багатства і визнання. Але немає мотивації внутрішньої – того вогника, який підтримує інтерес до улюбленої справи.

Чи можуть такі трейдери пройти шлях від новачка до професіонала? Цілком. На їхньому боці завзятість, інтелект, точний розрахунок. Вони вибирають низькоризикові стратегії і строго дотримуються інструкцій.

А найголовніше, людина, що працює без внутрішньої мотивації, швидко перегорає. Дуже швидко трейдинг починає викликати роздратування, часом переходить в люту ненависть. Але якщо на звичайній роботі на дядька зрозуміло, хто джерело зла (роботодавець, який придумав цю каторгу!), То у вільному польоті вся накопичувана агресія виливається в підсумку на тебе самого. Бідна-бідна психіка…

Закоханий профі

професія трейдер

Так чим для вас стане трейдинг – хобі чи професією? Кожен вирішує для себе. Але ми впевнені: якщо хочеш досягти успіху в трейдингу, це заняття повинно стати справою життя. Тоді дилема “хобі чи робота” просто зникне. Коли любов до трейдингу поєднується з професійним підходом, коли ви отримуєте задоволення від торгівлі, коли вас “пре”, коли всередині горить вогонь, коли ви відчуваєте потребу розвиватися, вдосконалюватися і підвищувати рівень професіоналізму – ось тоді і приходить справжній успіх.

Читаючи книги або інтерв’ю маститих трейдерів, неважко помітити у них дещо спільне: всі вони мають найвищий рівень професійних навичок і при цьому нескінченно закохані в свою роботу. Напевно, це той ідеал, до якого варто прагнути.

Але на цьому шляху є підводні камені. Часом людина, що зайнялася трейдингом як хобі і перейшовши на професійний рівень, через деякий час починає його ненавидіти. Через це з’явилося досить поширене переконання, що хобі не можна робити професією. А що ж відбувається насправді? Людина виявилася не готова до професійних навантажень, не розрахувавши сили, взяла занадто високий старт. Ось і настає банальне професійне вигорання. (Це лікується – відпочинком, психологічною реабілітацією.)

Проблему створює і неправильне розуміння терміну “знайди собі справу до душі – і тобі ніколи не доведеться працювати”. Її часом розуміють занадто буквально. Ледачі люди, щиро протестують проти найменшого “трудового насильства”, розраховують знайти хобі, яке буде генерувати гроші, не вимагаючи докладання зусиль. Вчитися? Трудитися? Ви що, я ж хочу знайти собі справу до душі! А по душі мені – тільки байдикувати…

Розчаруванням закінчуються і уявлення про трейдинг як про “роботу в шезлонгу”. Якщо ви в цій фразі бачите тільки слово “шезлонг”, то, швидше за все, будете неприємно здивовані реальністю. (Ох вже ці інфокурси з захоплюючими картинками, на яких трейдери, бізнесмени і творчі працівники балдіють з ноутбуком на пляжі або на дивані!).

Треба чітко усвідомити, що у фразі “улюблена робота” два слова. І вони рівнозначні. Тоді все вийде!

Цікавить трейдинг? Перегляньте наші курси по трейдингу.