StocX

Заборона біткоінів: наслідки в Китаї, що буде далі?

Заборона біткоінів: наслідки в Китаї, що буде далі?

Пройшов місяць, за підсумками якого ціна біткоінів показала себе  нечутливою до  заборони на одному зі своїх найбільших ринків – в Китаї. (Згадаймо, що в 2013 році аналогічна заява китайської влади знизила курс валюти більше, ніж в 4 рази – з $ 1100 до $ 250 будучи значно менш поширеною). Це перший досвід зіткнення криптовалюти з формальною забороною в регіоні, де вона вже мала широке ходіння. Розглянемо причини еластичності ціни і можливі сценарії розвитку.

Вплив на біткоіни

Свою цінність мережа біткоінів набуває завдяки внутрішній властивості розподіленості: як для внутрішнього консенсусу, так і для передачі даних.

Майнінг, процес з підтримки та оновлення бази даних всіх транзакцій, децентралізований і завдяки зростанню аудиторії по всьому світу стає все більш легким для входу нових гравців. Це неминуче призведе до зниження маржинальність майнінгу, однак запас в ній все ще величезний.

Передача транзакцій всередині мережі біткоінів йде безпосередньо між вузлами (peer-to-peer), а сьогодні вже функціонує мережа Blockstream Satellite. Це дозволяє маючи супутникову тарілку вартістю ~ $ 80 відправляти і отримувати біткоін транзакції не маючи доступу до інтернету.

З цього випливає, що (1) регуляторна заборона якщо і торкнеться Майнінг, то незначно відіб’ється на потужності або швидкості мережі і (2) дуже швидко в Китаї з’являться автоматизовані механізми для використання біткоінів, а ось шлюз біткоін-юань піде з регулюючого поля.

Наднаціональний характер мережі

Поточна ціна і головне  вартість біткоінів обумовлена ​​саме інтернаціональністю мережі. З фінансової точки зору – це не поєднуваність фінансових інструментів з будь-якої зі світових економік. З практичної – ліквідність у всіх цих юрисдикціях.

Наприкладі Китаю можуть послідувати інші країни. Одночасно з всезростаючим скепсисом частин найбільших світових економік і їх регуляторів з приводу біткоінів, інша їх частина активно вивчає питання створення власної криптовалюти. Про подібні проекти вже заявили Швеція, Англія, Естонія, Уругвай і ряд інших країн.

Тут важливо зазначити, що жодна з цих електронних валют не може бути децентралізованою, тому що контроль над оборотністю і грошовою масою буде знаходиться в руках ЦБ.

Що ж далі?

Якщо розглянути модель світової фінансової системи в перспективі 10-15 років, то природними здаються причини і необхідність адаптації цифрової грошової системи. Криптографія надійніше і дешевше банківських сейфів, випуск та контроль таких грошей безкоштовний, зазначимо це внутрішньою властивість криптовалют (крім тих, які фокусуються на анонімності: Zcash, Monero), властивості програмованості таких грошей і розумні контракти дозволять значно знизити транзакційні витрати економіки, у багатьох випадках до нуля.

Перехід на повну електронну грошову систему може відбуватися двома способами і, швидше за все, на практиці ми побачимо їх обидва: через створення суверенних криптовалюта і через поширення біткоінів.

У першому випадку банки стають інтерфейсом між користувачем і функціоналом цифрової валюти. Держава отримує більше контролю і прозорості в економіці.

У разі домінування обороту біткоінів в економці, держави втрачають контроль над емісією і оборотністю. Однак, паралельно з цим вирішується проблема інфляції. Біткоін є суворо обмеженим ресурсом (sound money), тому його вартість у часі в середньому зростатиме – це стимулює зберігати і інвестувати, а не витрачати. Фінансові послуги при такому сценарії будуються поверх криптовалют і стають безкоштовно доступні по всій планеті, паралельно з інтернетом.

Нагадуємо, що ми раніше писали про Криптовалюти — афера чи ні?

Не пропусти наші яскраві моменти в Instagram та Facebook

Рейтинг
Поділитися: